افتتاح خط توليد شناورهاي تندروي راكت‌انداز سراج و موشك‌انداز ذوالفقار
سردار احمد وحيدي، وزير دفاع در حاشيه اين مراسم ضمن تشريح ويژگي اين شناورها گفت: شناور سراج 1، يك شناور تندروي تهاجمي راكت‌انداز و متناسب با مناطق آب و هواي گرمسيري است.

وزير دفاع، شناور ذوالفقار را مجهز به موشك نصر يك اعلام كرد و گفت: اين موشك كروز دريايي با قدرت تخريب و هدف‌گيري بالا، توان بسيار خوبي را به اين شناور بخشيده است.وحيدي با بيان اين‌كه براي طراحي و ساخت اين شناور از پيشرفته‌ترين و جديدترين فناوري‌ها استفاده شده است، سرعت، كارايي و قدرت مانور شناور سراج را در حد بالا توصيف كرد و افزود:‌ جنس بدنه اين شناور فايبرگلاس و مجهز به امكانات بومي مخابراتي و ناوبري الكترونيكي است.

وي ادامه داد: طراحي كابين در اين شناور به گونه‌اي است كه در سرعت بالا در داخل كابين، سروصدا احساس نمي‌شود و همچنين در شرايط طوفاني، سرنشينان آن، شدت امواج را احساس نخواهند كرد.

وزير دفاع در تشريح ويژگي‌هاي نسل جديد شناور موشك‌انداز ذوالفقار گفت: اين شناور، شناور گشت دريايي بوده و طراحي آن براساس حمله سريع به كشتي‌هاي دشمن انجام شده و مجهز به موشك و تيربار است.

قایق تندرو سراج

وحيدي كارايي مناسب، سرعت بالا،‌ مانور سريع و دريانوردي خوب را از ويژگي‌هاي نسل جديد شناور ذوالفقار معرفي كرد و افزود: بدنه اين شناور براساس استانداردهاي جهاني طراحي و ساخته شده است كه از پيشرفته‌ترين تجهيزات بومي مخابراتي، ‌ناوبري و الكترونيك برخوردار است.

وي خاطرنشان كرد:‌ با توليد انبوه شناور سراج 1 و نسل جديد شناور ذوالفقار، قدرت دفاعي و سرعت عمل و چابكي نيروي دريايي كشورمان به طور چشمگيري افزايش مي‌يابد.

سردار علي فدوي، فرمانده نيروي دريايي سپاه نيز در اين مراسم گفت: شناورهاي موشك‌انداز سپاه از لحاظ سرعت و قدرت در كلاس خود، رتبه اول جهان را در اختيار دارد.

فدوي يادآور شد: ما طي سال‌هاي پس از دفاع مقدس، فرصت بي‌نظيري را در اختيار داشتيم تا توان دفاعي خود را افزايش دهيم و در همين راستا توانسته‌ايم قدرت بازدارندگي و انهدامي خود را به نحو چشمگيري بالا ببريم.

وي در پاسخ به سوالي درخصوص جايگاه قدرت دريايي ايران در دنيا گفت: در بحث شناورهاي موشك‌انداز تندرو هيچ كشور دنيا چنين قدرتي را در اختيار ندارد و ما تاكيد مي‌كنيم كه در صحنه دفاع دريايي در اين بخش به قدرت بي‌نظيري رسيده‌ايم.

فرمانده نيروي دريايي سپاه با يادآوري اين‌كه موضوع سرعت در شناورها بسيار حائز اهميت است، گفت: حداكثر سرعت ناوهاي آمريكايي هم‌اكنون حدود 31 نات است؛ اما شناورهاي ايراني به طور متوسط دو برابر اين سرعت را در اختيار دارند.

تصاویری از این شناور

 

قایق موشک انداز سراج

سراج

کابین

خط تولید سراج

خط تولید

قایق تندرو

قایق

قایق سراج

قایق سراج

دریا

|+| نوشته شده توسط امید در سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹  |
 
 
بالا